Uczniowie klasy 8a reprezentowali Szkołę w obchodach 300-lecia nadania Suwałkom praw miejskich. Inauguracje Jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza w konkatedrze św. Aleksandra. Biskup Adrian Galbas w interesujących i pięknych słowach przybliżył zgromadzonym historię
W drugiej części uroczystości w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się sesja Rady Miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć przebieg obrad Rady dotyczących nadania tytułu " Honorowego Obywatela Miasta Suwałk"Tego zaszczytu dostąpili : Wojciech Fortuna - były mistrz olimpijski z Sapporo,ks. Lech Łupa - organizator suwalskich Kaziuków oraz pośmiertnie Aleksander Seredyński - działacz Solidarności. Największe brawa zebrał ksiądz Łuba , gdy w podziękowania za klucz do "bram" miasta zapytał o zamek do ich otwarcia.Uroczystościom towarzyszyło wiele wydarzeń np. okolicznościowe przemowy, udostępnienie ekspozycji kopii aktu nadania praw miejskich przez króla Augusta II Mocnego, dyskusje, wystawy fotograficzne. Przybyli też znamienici goście wśród nich Honorowy Obywatel Suwałk Andrzej Strumiłło.Wszyscy uczestnicy obchodów 300-lecia grodu nad Czarną Hańczą otrzymali pamiątkowe medale.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
18 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się Międzyszkolny Konkurs Kaligrafii "O złote pióro". Nasżą szkołę reprezentowało czworo uczniów. Wyróżneni zostali:Nadia Topolska z klasy II A oraz Jakub Sokołowski z klasy III C.
11 lutego w odbyły się Mistrzostwa Suwałk w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców klas VI.
Po dobrej grze, w atmosferze „fair play”, oba zespoły odniosły zwycięstwo, zostając Mistrzami Suwałk i awansowały do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 25 i 26 lutego w Dąbrowie Białostockiej. Gratulacje
Zespół dziewcząt:
Agata Kołpak – najlepsza zawodniczka całego turnieju, Magda Miłowicka, Weronika Domańska, Roksana Augustynowicz, Natalia Rzadkiewicz, Karolina Gąglewska, Natalia Andruszkiewicz, Iza Konopko, Maja Romanowska, Aleksandra Szyszko, Amelia Zdancewicz, Julia Radzewicz – wszystkie z klasy VIa oraz Julia Wasilewska i Marianna Stempska z klasy VA.
Zespół chłopców:
Mateusz Wilczewski, Krzysztof Guzewicz, Adrian Sowul, Kacper Kalinowski, Kacper Domalewski, Dominik Ołdyński, Maksymilian Mackiewicz, Maciej Dwojakowski – wszyscy z klasy VIa oraz Wiktor Kuczyński i Sebastian Dembowski z klasy VIId.
7 lutego w odbyły się Mistrzostwa Suwałk w piłce siatkowej chłopców klas VI.
Naszą szkołę reprezentowali:
Kacper Kalinowski, Kacper Domalewski, Maciej Dwojakowski, Krzysztof Guzewicz, Adrian Sowul, Maksymilian Mackiewicz, Wojciech Łempio, Dominik Ołdyński, Mateusz Wilczewski, Kamil Zyskowski, Piotr Zubrzycki, Patryk Cimochowski – wszyscy z klasy Va.
Ostatecznie, po wyrównanej walce chłopcy zajęli IV miejsc. Gratulujemy
6 lutego 2020 r. dzieci z klasy IC były w Bibliotece Pedagogicznej. Obejrzały spektakl pt. "O Lechu, Czechu i Rusie", "Smok Wawelski". Zapoznały się z zawodem bibliotekarza oraz zwiedziły bibliotekę.
11 lutego Szkolny Teatr „Rita” zaprosił kolegów i koleżanki na spektakl wg groteski Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”. Aktorzy przenieśli nas w świat absurdu i manipulacji. Młodzi artyści wcielili się w role trzech rozbitków dryfujących na tratwie po morzu. Doskonale oddali emocje towarzyszące ludziom w obliczu śmierci. Grubego zagrał Sebastian Bernat, Średniego – Michał Dębski, a Małego -Wiktor Wysocki. Rolę Listonosza odegrał Patryk Paszko, zaś Lokaja Dawid Zyskowski. Za oprawę muzyczną i efekty świetlne odpowiedzialny był Bartek Boguszewski. Gratulujemy młodym aktorom i czekamy na kolejny spektakl!
16 stycznia uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl pt. „Opowieść ze Śnieżnej Krainy” w wykonaniu utalentowanych tancerzy z zespołów Suwalskiego Ośrodka Kultury – „Studia Tańca Dotyk i Radość”. Grudniowa opowieść, to wyprawa do wydawałoby się zwyczajnego miasteczka, które okazuje się wcale nie takie zwyczajne. Dzieją się w nim prawdziwie magiczne historie. Widzowie oglądając, przeżyli wspaniałą przygodę i przekonali się, że przyjaźń potrafi pokonać wszelkie przeciwności.
13.01.2020r na auli szkolnej odbyla sie kolejna żywa lekcja historii. Jej tematem byla ,,Wojna obronna Polski 1939r. Rzecz o Hubalu” Bractwo Rycerskie z Gniewu wprowadzilo uczniow klas VI-VIII w czasy kampanii wrześniowej. Szlakiem pierwszego partyzanta majora Henryka Dobrzyńskiego; pseudonim Hubal wiodła się opowieść prowadzacego.
W KARAWALE, KARNAWALE... TAK POTRAFIĄ BAWIĆ SIĘ DZIECI Z KLAS I-III.
Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Co roku można było zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe wystawiane w naszej szkole, przygotowane z myślą o uczniach i rodzicach. Odbiorcy oglądający jasełka dochodzili do wniosku, że wprowadziły one piękną atmosferę Świąt.
Ukazana historia na scenie przypomniała, dlaczego właściwie obchodzimy święto Bożego Narodzenia i jaki ono ma sens. Tak jak odpowiada ksiądz Jan Twardowski na stawiane przez nas pytanie: „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?”, tak i my możemy z pewnością powtórzyć jego słowa:
„Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać”.
To właśnie jest cała idea Bożego Narodzenia, które budzi w nas tyle dobroci i życzliwości. Oby ta dobroć nie trwała tylko przez ten świąteczny czas, ale przez cały przyszły 2020 rok.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały jasełka. Uroku inscenizacji dodały kolędy i piosenki świąteczne wykonane przez liczny, szkolny chór. Przedstawienie wzbogacił również występ przedszkolaków . Całe jasełka zakończyły tańczące dzieci ze światełkami do kolędy Lulajże Jezuniu. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy pięknego występu.
20 grudnia dzieci rozpoczęły radosne świętowanie. Po obejrzeniu „Jasełek” udały się do sal na klasowe wigilie. Dzieląc się opłatkiem składały sobie serdeczne życzenia, a następnie śpiewały kolędy i raczyły się łakociami.
19 grudnia uczniowie klas trzecich wzięli udział w kursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.
Informacja o wysokości należnej opłaty za świadczenia udzielane w przedszkolu w roku szkolnym 2019/2020 i terminy jej wnoszenia.
Uchwala_RM(1).pdf
oplata_nalezna.docx
13 grudnia uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl pt. „Królem być i przyjacielem” Teatru "CoNieco" z.Białegostoku. Bajka nauczyła dzieci tego, że aby mieć przyjaciół należy wszystkich szanować i traktować życzliwie.
Słoneczka, chmurki, motylki, biedronki, kwiatki … . Uczniowie naszej szkoły przekazali chorej Kindze z okazji 8 urodzin. Dziewczynka byla w siódmym niebie widząc gości i prezenty. Dzięki wszystkim na jej twarzy pojawił się piękny uśmiech!
W piątek 29 listopada uczniowie klasy 4a i b wzięli udział w żywej lekcji historii .Zajecia odbyły się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Tematem przewodnim byl chrzest Polski i Litwy. Dzieci wspaniale bawiły sie przy tworzeniu witraży i kaligrafii . Miały okazje zobaczyć średniowieczne stroje. To byla interesująca lekcja historii.
28 listopada uczniowie klasy 8a wzięli udział w debacie "Reagowanie to tez pomaganie". Spotkanie w PW SZ prowadził Gerard Bah. Młodzież miala możliwość poznania historii Ani i dyskusji na temat odpowiedzialności za swoje działania. Debata miala żywiołowy charakter. Uczniowie weszli w interakcje z prowadzącym. Zajecia były bardzo pożyteczne, interesujące, dające powód do przemyśleń.