Projekty i innowacje 2017/18

"Wielokulturowość  Suwałk a podziały religijne"-Projekt

Spotkanie z panem Andrzejem Matusiewiczem- lokalnym historykiem. W interesujący sposób opowiada nam o dawnych Suwałkach i ich mieszkańcach.

Odwiedzamy Archiwum Państwowe w Suwałkach. Oglądamy stare dokumenty, mikrofilmy. Pan Sławomir Filipowicz w ciekawy sposób przedstawia nam historię Żydów  na Suwalszczyźnie.

W Bibliotece Publicznej czytamy artykuły poświęcone suwalskim nekropoliom. Dowiadujemy się, że cmentarz przy ulicy Bakałarzewskiej poświęcony jest aż siedmiu wyznaniom religijnym. Podczas spaceru na cmentarzu odkrywamy ślady tych wyznań.

Spotkanie z księdzem Dawidem Robertem Banachem w Kościele Ewangelickim. Uzyskaliśmy wiele informacji na temat podobieństw i różnic między katolicyzmem a protestantyzmem. Wcześniej oglądaliśmy w Muzeum Okręgowym wystawę z okazji 500-lecia reformacji.

Projekt   Kto czyta – żyje wielokrotnie

W ramach realizacji projektu o czytaniu klasa V b wzięła udział w cyklu spotkań zachęcających do czytania książek. Jednym z nich była nietypowa lekcja w Bibliotece Publicznej im.  Marii Konopnickiej pt. Panna Jones i Książkowe Emporium. Historia niezwykłej dziewczynki, która nie umie czytać a czyta! Jak? Warto było być na zajęciach i warto sięgnąć książkę pod tym tytułem.

INNOWACJA

23 maja 2018 uczniowie klas VI mieli okazję wziąć udział w lekcji historii w języku angielskim.Zajęcia odbywały się w ramach innowacji pedagogicznej „I know ,I understand ...- elementy historii Stanów Zjednoczonych”. Zajęcia zostały przeprowadzone dwuetapowo. W pierwszej części w szóstych klasach na lekcjach historii, został zrealizowany temat „Świat wielkich różnic”, wprowadzający uczniów w temat różnicy pomiędzy Północą, a Południem Stanów Zjednoczonych w przededniu wojny secesyjnej.

Następnie przeprowadzona była lekcja  dotyczącą tego tematu w języku angielskim. Podczas zajęć wykorzystane zostały: prezentacja multimedialna, krótki test wyjaśniający genezę wojny secesyjnej. Powstał też angielsko -polski  słowniczek, dotyczący danej tematyki.

Zajęcia spotkały się z pozytywnym odbiorem. Uczniowie byli zainteresowani tematyką spotkania, mieli też okazję poszerzyć zasób słownictwa z języka angielskiego.

"Dwa teatry"

W ramach realizacji projektu "Rozwijam swoje pasje" uczniowie wraz z opiekunami przygotowali trzy spektakle prezentowane kolejno podczas roku szkolnego 2017/2018. Były to "Dziady" cz.II, "Lata 80-te" oraz wspólne dzieło obu teatrów działających w szkole "Hallo Szpicbródka". Premiera ostatniego odbyła się 12.06.2018 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 7 w Suwałkach. W spektaklu wystąpiło 32 uczniów.